Ligy
  • I. liga icon arrow
  • II. liga icon arrow
  • III. liga icon arrow
  • IV.A liga icon arrow
  • IV.B liga icon arrow

História

Stručná história malého futbalu v Banskej Bystrici

Počiatky organizovaného malého futbalu v Banskej Bystrici siahajú až do roku 1982. V tomto roku sa začiatkom leta rozhodlo pár nadšencov zorganizovať pre občanov Banskej Bystrice turnaj v malom futbale. Na ich veľké prekvapenie sa na prvý ročník prihlásilo viac ako šesťdesiat mužstiev! Treba spomenúť mená tých, ktorí stáli pri zrode "akcie" a ktorá bez prestávky trvá až doteraz. Medzi inými to bol napríklad vedúci mužstva Perla Peter Slamený, či Jozef Lovrant z Úsvitu. Neoficiálny prvý ročník sa hral turnajovým spôsobom, pričom do finálového turnaja postúpila najlepšia štvorica mužstiev. Turnaje sa hrali počas leta 1982 na ihrisku pri ZDŠ na Uhlisku a finálový turnaj na ihrisku Strednej zdravotníckej školy. Treba pripomenúť, že pred plným hľadiskom, čo činilo približne 300 ľudí. Do finálového turnaja sa prebojovali štyri mužstvá, spomedzi ktorých si historicky prvý titul vybojovali hráči Perly. Od sezóny 1982/1983 sa hrá súťaž už iba ligovým systémom. Počas 29 rokoch trvania organizovaného malého futbalu v Banskej Bystrici dosiahli mužstvá niekoľko úspechov. Za zmienku stoja slovenské tituly mužstiev Vágner Devils, Vesel Banská Bystrica, Diamont Selce získané v deväťdesiatych rokoch, či 5 reprezentačných gólov Radoslava Galáta (naposledy hráč Severnej). Od roku 1992 funguje Mestská únia malého futbalu SFZ v Banskej Bystrici ako občianske združenie.

Mužstvá

Podobne, ako v prvom ročníku súťaže aj v ďalších sa skladali názvy mužstiev z lokalít odkiaľ hráči pochádzali (názvy ulíc - Mládežnícka, Švermova,…), podnikov kde pracovali (Krajský ústav národného zdravia, Letecké opravovne,…), pohostinských zariadení kde trávili voľný čas (Perla, Trend, Corgoň Pub, Obušok, Hradec,…), obľúbených mužstiev svetového mena (Colo-Colo, Juniors, Arsenal, Real Madrid, Ajax, Vikings Stavanger,…), či veselých názvov (Koťahúlky, 1.FC Posledný, Hrča, Betonári, Traktor United,…).

V posledných ročníkoch badať nárast názvov mužstiev sponzorov (Ikar, Rock Extremum Fortka, Küster Wolves, Royal - Brusno kúpele, 1.MK Tatranská mliekareň,…) nakoľko je to pre firmu v súčasnej dobe jeden z lacných spôsobov propagácie a názvov mužstiev s anglickými názvami (Twister, No Fear, Fox Creed,…).